Undergraduate Recipients

why-us-about-us-undergraduate-awards-scholarships

Alice Buckingham Leadership Award

2016-2017: Laura Bennett
2015-2016:
Megan Murphy
2014-2015:
Krista Burton
2013-2014:
Alana Jones
2012-2013:
Erin Brocklehurst

A. Bruce LeMessurier Scholarship for Entrepreneurship

2016-2017: Paige Mattie
2015-2016:
Brian Aylward
2010-2011:
George Hogan
2008-2009: Genny Collins
2007-2008: Ashley Tobin

AMC Brokerage Limited Scholarship

2012-2013: Joshua Smith
2011-2012:
Mary Crosbie
2010-2011: Kathleen Guiney
2009-2010: Grant Bishop

Baine Johnston Corporate Scholarship for International Study

2016-2017: Jared Petten
2015-2016:
Evan Foote
2014-2015:
David Riggs
2013-2014:
Kaitlin Stapleton
2012-2013:
Jessica Heffernan
2011-2012:
Clara Linegar
2010-2011: Amy Pollard
2009-2010: Gary Norman
2008-2009: Siwen Yu
2007-2008: Ryan Sparrow

BDO Canada Leadership Award

2016-2017: Alana Loveys
2015-2016:
Joanna Snelgrove
2014-2015:
Brandon Ridgway
2013-2014:
Laura Miller
2012-2013:
Janine Bradbury
2011-2012: Jennifer Mitchell

Bert and Faye Kelly Memorial Scholarship in Business

2016-2017: Alexandra Clarke

Brian J. Grant Scholarship for International Study

2016-2017: Colleen Roach
2015-2016: 
Richard Barrett
2014-2015:
Wei Chien Chan
2013-2014:
Monica Gregory
2012-2013:
Dimitra Kufudi
2011-2012:
Dyanna McCarthy
2010-2011: Mary Crosbie
2009-2010: Michael Peddigrew
2008-2009: Matthew Dwyer
2007-2008: Samantha Attwood

Bristol Group Scholarship for International Study

2016-2017: Courtney Pike
2015-2016:
Megan Dobbin
2014-2015:
Victoria Cave
2013-2014:
Melissa Berkshire
2012-2013:
Carly Valkenier
2011-2012:
Katrina Parsons
2010-2011: Laura Doulton
2009-2010: Adam Goff
2008-2009: Jason Mackey
2007-2008: Sarah Thompson

Brookfield Dairy Group Scholarship

2009-2010: Nicole McGrath
2008-2009: David Tuff
2007-2008: Michael Harris

Browning Harvey Ltd. Scholarship

2016-2017: Erin Tucker
2015-2016:
Samuel Connors
2014-2015:
Olivia Sawler
2013-2014:
Kaili Ye
2012-2013:
Krista Burton
2011-2012:
Karla Fuglem
2010-2011: Nashila Addetia
2009-2010: Bronson Dawe
2008-2009: Serena Lambe
2007-2008: Allison Wade

Bruce Lemessurier Scholarship in Entrepreneurship

2012-2013: Marie Daley

Canadian Association of Petroleum Producers (CAPP) Award for Exemplary Work Terms in the Upstream Petroleum Industry

2011-2012: Joshua Berniquez, Kyle Ershler
2010-2011: Kyle Ershler, Sarah Fisher
2009-2010: Megan Cooze, Amanda Head
2008-2009: Nancy Cahill, Amanda Head
2007-2008: Janine Brophy, Michael Harris

Certified General Accountants Association of Newfoundland Scholarship

2014-2015: Karly King
2013-2014:
James Lanning
2012-2013:
Michael Trahey
2011-2012:
Alicia Wilkins
2010-2011: Natasha Ndekwere
2009-2010: Matthew Margolis
2008-2009: Mark Carew
2007-2008: Susan Eddy

Certified Management Accountants of Newfoundland and Labrador Scholarship

2012-2013: Joshua Berniquez, Melissa Dwyer, Rebecca Saunders
2011-2012:
Codey Dean
2010-2011: Sarah Fisher, Joshua Rowe
2009-2010: Ryan Coles, Brad Sheppard, Nicola Sooley, Brodie Taylor
2008-2009: Alex Bursey, Stephen Mercer

Chartered Professional Accountants' Education Foundation of Newfoundland Inc. Scholarships

2016-2017: Nancy Peters, John Snow, Chelsea Walsh
2015-2016:
Ashley Buglar, Haley Piercey, Victoria Pittman, Prithvi Raghu, Chelsea Walsh
2014-2015:
John Eckert, Monica Gregory, Kaitlyn Mcguirk, Monica Moody, Joshua Moreau
2013-2014:
Kristina Maynard, Samantha McGrath, Peter Shears, Krista Stanford, Stuart Wallace
2012-2013:
Sujin Gu, Danny Mills, Erica Peddle, Alicia Reid, Stuart Wallace
2011-2012:
Susan Butler, Danielle Collins, Justin Hearn, Laura Miller, Stephanie Turpin
2010-2011: Susan Butler, Gina Fudge, Michael Gibbons, Justin Hearn, Travis Kemp
2009-2010: Gina Fudge, Jacalyn Guy, Natasha Ndekwere, Amanda Reid, Samantha Phelan
2008-2009: Patrick English, Erin Gullage, Matthew Margolis, Susannah Mason, Jennilee Rennie
2007-2008: Chris Barnes, Melissa Edmunds, Patrick English, Melanie Lewis, Susannah Mason

Chevron Canada Ltd. Endowed Scholarship

2016-2017: Nicholas Bickford, Jana Gordon, Elizabeth Kennedy, Alysha Snow
2015-2016:
Katherine Alexander, Matthew Blundon, John Eckert, Monica Moody
2014-2015:
Meghan Foley, Debra Keith, Muhammad Munir, Andrea Neil
2013-2014:
Gregory Keats, Caitlin Penney, Kaitlin Smith, Kayla Snow
2012-2013:
Cheryl Hennessey, Erika Kelland, Kristina Maynard, Kaitlin Smith
2011-2012:
Codey Dean, Scott Thorne, James Locke, Karla Wade

CIBC Undergraduate Bursary in Business Administration

2016-2017: Olufemi Asebiode, Desiree Bowering, Daphne Chin, Erin Couch, Kirk Fitzpatrick, Marissa Keating, Indranil Mallick, Zawadi Mayeka, Megan Meadus, Regan Morris, Kristie Mullaly, Aakash Patel, Lee Pike, Alysha Snow, Katie Snow, Kelli Thain, Kaitlyn Turner, Tanisha Welcher
2015-2016:
Nicole Boone, Tayler Brocklehurst, Kirk Fitzpatrick, Kristen Howlett, Marissa Keating, Katie Keats, Amber Keough, Judith Larabie, Erica Lee, Arizona Making-Leight, Indranil Mallick, Kristie Mullaly, Aakash Patel, Lee Pike, Colleen Roach, Alysha Snow, Katie Snow, Tanisha Welcher
2014-2015:
Richard Barnes, Rebecca Bishop, Matthew Blundon, Nicole Boone, Tayler Brocklehurst, Wei Chien Chan, Daniel Conway, Justin Dean, Lucas Dower, Lacey Edwards, Melissa Hobbs, Michelle Hobbs, Kristen Howlett, Adrienne Hyde, Katie Keats, Amber Keough, Judith Larabie, Erica Lee, Arizona Making-Leight, Darlington Mandondo, Dennis Mawora, Monica Moody, Jenna Morrison, Alanna Mouland, Muhammad Uzair Munir, Megan Murphy, Kelsey Noseworthy, Devin Osmond, Pavlo Ponikarovskyi, Chelsie Porter, Amanda Power, Thomas Riley, Colleen Roach, Kierston Saunders, Oliver St-Gelais, Carolyn Suley, Stephanie Warren, Megan Wells, Kelly Young
2013-2014:
Richard Barnes, Rebecca Bishop, Matthew Blundon, Wei Chen Chan, Daniel Conway, Justin Dean, Lucas Dower, Lacey Edwards, Melissa Hobbs, Michelle Hobbs, Adrienne Hyde, Emily Leonard, Dennis Mawora, Darlington Mandondo, Monica Moody, Jenna Morrison, Alanna Mouland, Muhammad Uzair Munir, Megan Murphy, Kelsey Noseworthy, Devin Osmond, Pavlo Ponikarovskyi, Chelsie Porter, Amanda Power, Thomas Riley, Kierston Saunders, Oliver St. Gelais, Carolyn Suley, Stephanie Warren, Megan Wells, Kelly Young
2012-2013:
Rebecca Bishop, Sarah Byrne, Sarah Croft, Kelsea Hayward, Adrienne Hyde, Megan Russell, Kelly Young

The Commerce Class of 1992 Scholarship

2016-2017: Sydney Pinsent
2015-2016:
Kerri-lynn Morry
2014-2015:
Elizabeth Kennedy

The Costco Wholesale Canada Bursary in Business Administration

2016-2017: Katie Keats
2015-2016:
Katie Keats
2014-2015:
Katie Keats

The Craig Dobbin Memorial Scholarship

2016-2017: Melissa McDonald
2014-2015:
Rane Brennan, Danny Mills

DaimlerChrysler Scholarship

2016-2017: Liam Flanagan
2015-2016:
Krista Burton
2014-2015:
Kayla Snow
2013-2014:
Karen Holloway
2012-2013:
Emma Nash
2011-2012:
Travis Kemp
2010-2011: Codey Dean
2009-2010: Alexandra White-Dzuro
2008-2009: Jana-Lee Harding
2007-2008: Erin Gullage

Dan Kroeker Award

2016-2017: Babandeep Babandeep
2015-2016:
Nicholas Gillingham
2014-2015:
Ashley Francis
2013-2014:
Mark Cashin
2012-2013:
Tyler Power
2011-2012: Andrea Williams
2010-2011: Christy Walters
2009-2010: Ryan Coles
2008-2009: Christy Walters

Don Spurrell Memorial Award

2016-2017: Kathleen O’Dea

Dr. Lessey Sooklal Scholarship

2016-2017: Mallory Cull
2015-2016:
Destiny Connolly
2014-2015:
Alexander King
2013-2014:
Kristina Ennis
2012-2013:
Travis Fisher
2011-2012:
Kristle Power
2010-2011: Melissa Ennis
2009-2010: Jennifer Laing
2008-2009: Bradley Smith
2007-2008: Ashley Burke

Eric Briffett Small Business Scholarship

2016-2017: Jennifer Brenton
2015-2016:
Kathleen O’Dea
2014-2015:
Robert Hickman
2013-2014:
Robert Hickman
2012-2013:
Kaitlyn Mcguirk
2011-2012:
Jonathan King
2010-2011: Hayley Porter
2009-2010: Tara Hollett
2008-2009: Stephen Winsor
2007-2008: Steven Avery

Ernest C. Boone Award

2016-2017: Megan Brett
2015-2016:
Megan Brett
2014-2015:
Nathan Higgins
2013-2014:
Gerard Gale
2012-2013:
Andrew Benteau
2011-2012:
Ashley Dicks
2010-2011: Christopher McDonald
2009-2010: Courtney Sacuta
2008-2009: Matthew Melay
2007-2008: Michael Hiscott

Ernst and Young Scholarship in International Business

2016-2017: Xin Wang
2015-2016:
Meghan Foley
2014-2015:
Krista Stanford
2013-2014:
Jennifer Hiscock
2012-2013:
Danielle Collins
2011-2012:
Joseph Seifert
2010-2011: Sean McGrath
2009-2010: James Goodridge
2008-2009: Jennilynn Hoben, Adam Power
2007-2008: Heather Mckay, David Phillips

The Eunice Howell Memorial Scholarship

2016-2017: Megan Manners
2015-2016:
Natalie Keeping
2014-2015:
Nicholas Bickford

Faculty of Business Administration Aboriginal Scholarship

2016-2017: Alexandra Antle
2015-2016:
Nicole Kennedy
2014-2015:
Ashley Buglar
2011-2012:
Brendan Pike

Faculty of Business Administration Associates' Scholarship

2016-2017: Lucas Furlong, Noel Hammett, Nick Hart, Tyler Hearn, Joanna Snelgrove, Peter Tobin
2015-2016:
Colleen Roach, David Crossley
2014-2015:
David Crossley, Olivier St-Gelais, Kaili Ye
2013-2014:
Alexander Chafe, Emily Mclean, Olivier St-Gelais
2012-2013:
Brandon Ridgway, Stuart Wallace
2010-2011:
Yi Lin Liu, Xueying Ye
2009-2010: Sharla Nurse, Mao Zhou Zeng, Allison Stoyles
2008-2009: Samson Bavo, Daniel Bennett, Nancy Hull, Christopher Mallard, Holly Robson
2007-2008: Aileen Furey, Jacalyn Guy, Jennilynn Hoben, Shawn Hogan

Faculty of Business Administration Renmin Scholarship

2013-2014: Chenhui Xu

Faculty of Business Administration Scholarship

2013-2014: Rukshana Sundar

Fagan Scholarship in the Faculty of Business Administration

2016-2017: Justin Drover
2014-2015:
Kelsey Van der Rijt
2013-2014:
Karla Fuglem
2012-2013:
Karla Fuglem
2011-2012:
James Curran
2010-2011: Scott Thorne
2009-2010: Serena Lambe
2008-2009: Phillip Haines

Fishery Products International Limited Undergraduate Scholarship

2007-2008: Cayla Hillier

Frank Gronich Scholarship in Business

2016-2017: Stephen Browne

Gar Pynn Memorial Harlow Scholarship

2016-2017: Olivia Sawler
2015-2016:
Zachary Tilley
2014-2015:
Hilary Mercer
2013-2014:
Courtney O’Leary
2012-2013:
Patricia Allan
2011-2012:
Andrew Walsh
2010-2011: Samantha Phelan
2009-2010: Ian McKay

Geoffrey H. Wood Foundation Scholarship

2016-2017: Joshua Merrigan
2015-2016:
Muhammad Munir
2014-2015:
Alexander Chafe
2013-2014:
William Casey
2012-2013:
Karen Holloway
2011-2012:
Ashley Bishop
2010-2011: Cayla Hillier
2009-2010: Jana-Lee Harding
2008-2009: Chris Barnes
2007-2008: Katie Kennedy

Great-West Life Scholarship in Business Administration

2016-2017: Matthew Blundon
2015-2016:
Devon Welsh
2014-2015:
Colleen Roach
2013-2014:
Emma Nash
2012-2013:
Danielle Martin
2011-2012:
Emma Nash
2010-2011: Ashley Bishop
2009-2010: Holly Robson
2008-2009: Grant Bishop
2007-2008: Heather Comerford

Greg Campbell Memorial Business Award

2016-2017: Matthew Blundon
2015-2016:
Caitlyn Jacobs
2014-2015:
Sarah Stamp
2013-2014:
Jacob Pitcher
2012-2013:
Megan Rorke
2011-2012:
Hayley Porter
2010-2011: Matthew Margolis
2009-2010: Brittany Collins
2008-2009: Yu-Shan Hung
2007-2008: Cara O'Brien

Greg Campbell Memorial Business Scholarship

2016-2017: Adam Boland
2015-2016:
Samantha McGrath
2014-2015:
Alana Jones
2013-2014:
Alicia Reid
2012-2013:
Michelle Burt
2011-2012:
David Feehan
2009-2010: Cayla Hillier
2008-2009: Jeff Singleton
2007-2008: Amy Fisher

Henry and Royce Meinhardt Memorial Bursary

2016-2017: Erica Lee
2015-2016:
Kelly Young
2014-2015: 
Adrienne Hyde
2013-2014:
Andrea Williams
2012-2013:
Keely O'Brien
2011-2012:
Kayla Mcguire
2010-2011: Lucas Allen
2009-2010: Brittany Brinston
2008-2009: Laura Dawe

Hibernia/ExxonMobile Scholarships (Business)

2011-2012: Patricia Allen, Peter Shears
2010-2011: Danielle Collins, Andrew Walsh
2009-2010: Ashley Bishop, Scott Thorne
2008-2009: Gina Fudge, Shawn Hogan
2007-2008: Matthew Dwyer, Rosemary Finn

Hibernia Project Scholarship

2016-2017: Marcus Butt, Natalie Keeping
2015-2016:
Noel Hammett, Alana Loveys
2014-2015:
Matthew Blundon, Megan Murphy
2013-2014:
Krista Burton, Brandon Ridgway
2012-2013:
 Alexander Chafe, Anna Condon

The Human Resources Professionals of Newfoundland and Labrador (HRPNL) Student Member Award

2016-2017: Katelyn Clarke
2015-2016:
Heather Fardy
2014-2015:
Timothy O’Regan
2013-2014:
Janessa Cole

The Husky White Rose Extension Diversity Project Scholarship

2016-2017: Ashley Buglar
2015-2016:
 Elizabeth Kennedy

The Insurance Brokers Association of Newfoundland

2016-2017: Liam Coombs
2015-2016:
David Riggs
2014-2015:
Erica Lee
2013-2014:
Melissa Berkshire

International Personnel Management Association Award

2013-2014: Danielle Hopkins
2012-2013:
Leah Pearson
2011-2012: Jasmine Compton
2010-2011: Rebecca Furey
2009-2010: Pamela Reid
2008-2009: Ashley Blackmore
2007-2008: Nancy Cahill

J. Carson Hudson Memorial Scholarship

2016-2017: Jessica Cooper
2015-2016:
Jessica Cooper
2014-2015:
Nicholas Dewinter
2012-2013:
Andrew Sweetland

James B. Hand Memorial Scholarship in Business Administration

2016-2017: Megan Power
2015-2016:
Megan Mercer
2014-2015:
Maria Ryabova
2013-2014:
Katherine Alexander
2012-2013:
Peter Shears
2011-2012:
Garikai Chaora
2010-2011: Siwei Li
2009-2010: Susannah Mason
2008-2009: Michael Harris
2007-2008: Jana-Lee Harding

James J. Walsh Memorial Scholarship

2016-2017: Devin Percey
2015-2016:
Marcus Butt, Allison Pittman
2014-2015:
Sarah Garland, Caleb Gould
2013-2014:
Brittany Atwood, Chelsea Walsh
2012-2013:
Danielle Murphy, Michael Pineau
2011-2012:
Danielle Martin
2010-2011: Danielle Martin
2009-2010: Danielle Martin
2008-2009: Erika Breen
2007-2008: Erika Breen

James P. Steinhauer Memorial Scholarship in Small Business and Entrepreneurship

2016-2017: Kimberly Pope
2015-2016:
Deidre Wheeler
2012-2013:
Jacob Pitcher
2011-2012:
Marissa Power
2010-2011: Megan Denty
2009-2010: Rebecca Furey
2008-2009: Chris Brennan

James R. Pearcey Scholarship for Entrepreneurism

2016-2017: Daniel Escott
2015-2016:
Josh Nash
2014-2015:
Robert Hickman, Noel Moffatt
2013-2014:
Alexandra Stead
2012-2013:
Gregory Leaman
2011-2012:
Brent McNamara, Linda Pelletier
2010-2011: Christopher Dunne, Heidi Murphy, Adam Puddicombe
2009-2010: Kasey Chaulk
2008-2009: Jason Oakley, Matthew Stenback
2007-2008: Katie Saunders

J. Carson Hudson Memorial Scholarship

2011-2012: Timothy Clarke
2010-2011: Timothy Clarke
2009-2010: Christine Rankin
2008-2009: Chris Brennan
2007-2008: Chris Brennan

Jim Hood Memorial Scholarship

2016-2017: Francis Norris
2010-2011:
Alexandra White-Dzuro
2009-2010: Alexandra White-Dzuro
2008-2009: Alexandra White-Dzuro
2007-2008: Leslie Stewart

John J. Murphy Scholarship in Business Administration

2016-2017: Leanne Raske
2015-2016:
Joni Milligan
2014-2015:
Chelsea Walsh
2013-2014:
Sarah Emberley
2012-2013:
Patrick Power
2011-2012:
Karen Holloway
2010-2011: Karla Wade
2009-2010: Justin Hearn
2008-2009: Megan Cooze, Cayla Hillier
2007-2008: Ashley Dwyer, Phillip Haines

Jude Pearson Memorial Scholarship in the Faculty of Business Administration

2016-2017: Mallory Seward
2015-2016:
Mallory Seward
2013-2014:
Janessa Cole
2012-2013:
Janessa Cole
2011-2012:
Janessa Cole
2010-2011: Janessa Cole
2009-2010: Stacey Ivey
2008-2009: Ryan Sparrow

Judy Caul Memorial Bursary

2016-2017: Sheldon Farley
2015-2016:
Carolyn Suley
2014-2015:
Anthony Granville
2013-2014:
Sarah Canning
2012-2013:
Marissa Power
2011-2012:
Jasmine Compton
2010-2011: Emily Young
2009-2010: Jonathan Price

Kevin Hawco Memorial Scholarship

2016-2017: Nicole Boland
2015-2016:
Andrea Neil
2014-2015:
Melissa Berkshire
2013-2014:
Jillian Kelly
2012-2013:
Gregory Keats
2011-2012:
Brittany Keating
2010-2011: Alexandra White-Dzuro

Lawrence S. Bloomberg Scholarship in Business Administration

2016-2017: Stephen Browne
2015-2016:
Renee Dunphy
2014-2015:
Nancy Peters
2013-2014:
Travis Payne
2012-2013:
Christopher Nyanhemwa
2011-2012:
Caitlin Penny
2010-2011: Cody MacDonald
2009-2010: David Tuff
2008-2009: Samantha Attwood
2007-2008: Tara Davidson

Lillian Grandy (Wells) Business/Entrepreneurship Award

2016-2017: Janine Dicks

The Mary Clarke Scholarship

2016-2017: Alicia Ivany
2015-2016:
Kevin Maher
2014-2015:
Kayla Byrne

Maureen Penney Class of 1982 Award

2010-2011: Sara Blake
2009-2010: Anders Jensen
2008-2009: Justin Dunphy
2007-2008: James Goodridge

Molson Breweries Scholarships

2012-2013: Sara Blake, Sarah Byrne, Samantha McGrath, Caitlin Penny
2011-2012:
Anna Condon, Cheryl Hennessey, Melissa Mackey, Kaitlin Stapleton
2010-2011: Jane Dunphy, Karen Holloway, Laura Miller, Michael Peddigrew
2009-2010: Andrew Evoy, Ryan Stack, Travis Kemp, Robert Skiffington
2008-2009: Ryan Coles, Codey Dean, Michael Hiscott, Scott Thorne
2007-2008: Jacques Du Plessis, Sarah Fisher, Cayla Hillier, Sarah Peddigrew

Mr. Sub Scholarship

2011-2012: Cecily Stockley
2010-2011: James Locke
2009-2010: David Oram
2008-2009: Gaocen Ma
2007-2008: Katrina Kryski

The Neville-Colucci Award

2016-2017: Nicholas Hayward
2015-2016:
Lacey Edwards

Newfoundland and Labrador Hydro Corporation Scholarships in Business Administration

2015-2016: Sarah Garland, Robert Hickman, Neala Kielley, Kaitlyn Mcguirk, Hilary Mercer, Andrea Peet, Emily Sheppard, Rebecca Sheppard
2014-2015:
Katherine Alexander, Brian Aylward, William Casey, Anna Condon, Karla Fuglem, Emily Mclean, Kaitlin Stapleton, Andrea Williams
2013-2014:
Andrew Benteau, Lauren Hawkins, Jonathan King, Danny Mills, Maria Oliver
2012-2013:
Emily Byrne, James Locke, Laura Miller, Matthew Peyton, Andrew Walsh
2011-2012:
Douglas Clark, Stephanie Hartery, Rebecca Saunders, Christopher Wakeham, Melissa Walsh
2010-2011: Michelle Burt, Megan Cooze, Daniel Fougere, Gary Norman, Joseph Seifert
2009-2010: Daniel Bennett, Ashley Blackmore, Stephanie Duggan, Michael Gibbons, Kathleen Guiney
2008-2009: Christopher Dicks, Jacques Du Plessis, Sarah Fisher, Andrew Murphy, Amanda Reid
2007-2008: Daniel Burke, Stephen Mercer, Christopher Mitchelmore, Siobhan Pardy, Mackenzie Young

Newfoundland Power Inc. Business Scholarship

2016-2017: Elise Parsons

Oil and Gas Week Scholarship

2016-2017: John Eckert
2015-2016:
Devin Percey
2013-2014:
Hilary Mercer
2012-2013:
Kayla Snow
2010-2011:
Terry Tuck
2009-2010: Codey Dean

The P.F. Collins Scholarship in Business

2016-2017: Michael Mather
2015-2016:
Chelsea Linfield
2014-2015:
Jorden Delouche
2013-2014:
Jillian Kelly

Paddy and Rita Dobbin Scholarship in the Faculty of Business Administration

2016-2017: Margot Grant
2015-2016:
Margot Grant
2014-2015: Courtland Dearing
2013-2014:
Maria Ryabova
2012-2013:
Patricia O'Connor
2011-2012:
Malcolm Sheppard
2010-2011: Malcolm Sheppard

Paint Shop Bursary

2016-2017: Caitlin Edwards
2015-2016:
Kayley Gordon
2014-2015:
Brandon Baird
2013-2014:
Andrea Neil
2012-2013:
Rebecca Noah

Peter and Janet Gardiner Award for International Study

2015-2016: Zachery Dalley
2013-2014:
Anna Condon
2011-2012:
Emily Byrne
2010-2011: Brittany Keating
2009-2010: Jason Oakley
2008-2009: James Goodridge
2007-2008: MaryBeth Handrigan

Peter and Janet Gardiner Award for Small Business and Entrepreneurship

2015-2016: Daniel Escott
2014-2015:
Joshua Nash
2012-2013:
Gregory Leaman, Andrew Peach
2010-2011:
Matthew Stenback

Pinsent Scholarship in the Faculty of Business Administration

2012-2013: Brian McCarthy
2011-2012: Rena Kufudi
2010-2011: Laura Holden
2009-2010: Amy Pollard
2008-2009: Ryan Stack

PMI NL Chapter Jamie Morry Memorial Scholarship

2016-2017: Noel Morgan
2015-2016:
Nathan Rinzler
2014-2015:
Steven Lorenzen
2013-2014:
Nicole Wheeler
2012-2013:
Gregory Keats
2011-2012:
Scott Thorne
2010-2011: Brittany Brinston
2009-2010: Andrew Murphy
2008-2009: Joanne Butt
2007-2008: Joanne Butt

PPI Solutions Inc. Scholarship

2014-2015: Garikai Chaora
2013-2014:
Brittany McLean
2012-2013:
Andrew Benteau

Public Accountants Licensing Board Scholarship

2016-2017: Sarah Garland
2015-2016:
Sarah Emberley
2014-2015:
Savannah Noel
2013-2014:
Andrew Way
2012-2013:
Aaron Schwartz
2011-2012:
Timothy Clarke
2010-2011: Luke Biles
2009-2010: Phillip Haines
2008-2009: MaryBeth Handrigan
2007-2008: Susan Hall

Ralph Vincent Memorial Business Scholarship

2016-2017: Matthew Raske
2015-2016:
Leanne Raske
2014-2015:
Renee Dunphy
2013-2014:
Elizabeth Kennedy
2012-2013:
Meghan Foley
2011-2012:
Gerard Gale
2010-2011: Emma Nash
2009-2010: Karla Wade
2008-2009: Justin Hearn
2007-2008: Michael Peddigrew

The Rita Love Memorial Bursary in Business

2016-2017: Whitney Sheppard
2015-2016:
Nancy Peters
2014-2015:
Megan Brett
2013-2014:
Brian Aylward

RBC Investments Scholarship

2012-2013: Allison House
2011-2012:
Daniel Fougere
2010-2011: Amy Pollard
2009-2010: Stephen Winsor
2008-2009: Steven Avery
2007-2008: Erin O'Brien

Renmin Scholarships

2012-2013: Yinghui Sun, Yu Sun, Lichuan Xiao

Riche Investments Award

2008-2009: Jessica Harquail

Rob Crosbie Scholarship for International Study

2016-2017: Emily Hickey
2015-2016:
Lewis Cook
2011-2012:
Allison House
2010-2011: Ian McKay
2009-2010: Sean McGrath
2008-2009: Preston Aitken
2007-2008: Brennan Ross

Robert Westcott Memorial Scholarship

2016-2017: Tyler Bennett
2014-2015:
Andrea Peet
2012-2013:
Andrea Williams
2010-2011:
Nicholas Burry
2008-2009: Jennifer Smith

Rolf G. Hattenhauer Scholarship

2016-2017: Jessica Snelgrove
2014-2015:
Jenna Blundon
2010-2011:
Melissa Wheeler
2008-2009: Ashley Tobin

Ron Joyce Foundation Scholarship

2016-2017: Brendan Burden, Jessica Cooper, Kirk Fitzpatrick, Sarah Power
2015-2016:
Sarah Byrne, Jessica Cooper, Jescinda Cullihall, Kirk Fitzpatrick
2014-2015:
Sarah Byrne, Jessica Cooper, Jescinda Cullihall, Kirk Fitzpatrick
2013-2014:
Sarah Byrne, Justin Brennan, Jessica Cooper, Tyler Hemeon
2012-2013:
Justin Brennan, Tyler Hemeon, Adrienne Hyde, Terry Tuck
2011-2012:
Ashley Avery, Justin Brennan, Tyler Hemeon, Terry Tuck
2010-2011: Ashley Avery, Justin Brennan, Tyler Hemeon, Terry Tuck
2009-2010: Ashley Avery, Ashley Dwyer, Terry Tuck
2008-2009: Ashley Avery, Ashley Dwyer, Angie Fowler, Sarah Peddigrew
2007-2008: Ashley Dwyer, Angie Fowler, Denise Taylor, Stephanie Whiffen

Rosalie Moss-Morgan Bursary

2016-2017: Megan Wells
2015-2016:
Thomas Wall
2014-2015:
Megan Wells
2013-2014:
Megan Wells
2012-2013:
Alanna Mouland

ScotiaBank International Exchange Student Support Program

2016-2017: Matthew Avery, Renee Dunphy, Kayley Gordon, William Hutchings, Jonathan Mankow, Brandon Mullins, Jared Petten, Michael Williams
2015-2016:
Matthew Coombs, Kate Evely, John Mundy, Ashley Ryan, Alicia Wakeham
2014-2015:
Morgan Chafe, Emily Collins, Julie Critch, Chelsea Linfield, Brandon Stanley
2013-2014:
Bethany Cutler, Daniel Greene, Ellie Jackson, Kayla Pollard, Andrew St. George
2012-2013:
Alexandra Brown, Madeline-Jean Coombes, Michael Howley, Emily Swain

Scotsburn Dairy Group Scholarship

2016-2017: Megan Mercer
2015-2016:
Megan Power
2014-2015:
Sarah Emberley
2013-2014:
Garikai Chaora
2012-2013:
Matthew Dwyer
2011-2012:
Sara Blake
2010-2011: Melissa Walsh

Scott Hussey and Karen Joseph Memorial Scholarship in Business Administration

2016-2017: Andrea Peet
2015-2016:
Victoria Cave
2014-2015:
Caitlyn Jacobs
2013-2014:
Mary-Jessie Burke
2012-2013:
Andrew Way
2011-2012:
Megan Denty
2010-2011: Sean Lannon
2009-2010: Deborah Coleman
2008-2009: Jonathan Price
2007-2008: Jeanette Wade

Society of Management Accountants of Newfoundland and Labrador Awards

2007-2008: Julian Chafe, Melanie Linehan, Jason Little, Kelly O'Brien, Andrew Power, Pamela Rice

Society of Management Accountants of Newfoundland and Labrador Scholarships

2007-2008: Nikki Barry, Janine Brophy, Amanda Kavanagh, Denise Taylor, Krista Upshall, Matthew White

The S.P. Raheja Memorial Scholarship

2015-2016: Deidre Wheeler
2013-2014:
Daniel Greene

St. John's Maple Leafs Legacy Scholarship

2012-2013: Maria Oliver
2007-2008:
Alexandra White-Dzuro

Tom Budai Award in Business & Economics

2014-2015: Noel Moffat
2012-2013:
Jennifer Hiscock

Toromont Scholarship

2015-2016: John Snow
2013-2014:
Muhammad Munir
2011-2012:
Sujin Gu
2009-2010: Justin Dunphy
2007-2008: Michael Buckle

The Undergraduate Aboriginal Award in Professional Studies

2015-2016: Taylor White

William A. Gruchy Memorial Scholarship

2016-2017: Sarah Dominic
2015-2016:
Nicholas Hayward
2014-2015:
Samantha McGrath
2013-2014:
Valerie Ball
2012-2013:
William Casey
2011-2012:
Kristina Maynard
2010-2011: Wei Xu
2009-2010: Stacey Chaulk
2008-2009: Sharla Nurse
2007-2008: Keri Quigley

William S. Rowe Memorial Scholarship Business

2015-2016: Brandon Ridgway
2014-2015:
Emily MacIsaac
2013-2014:
Matthew Dwyer
2012-2013:
Travis Kemp
2011-2012:
Matthew Bannister

Wood Gundy Scholarship for Undergraduate Business Students

2016-2017: Brittany Atwood
2015-2016:
Olivia Sawler
2014-2015:
Jennifer Boone
2013-2014:
Meghan Foley
2012-2013:
Laura Pope
2011-2012:
Samantha Phelan
2010-2011: Stephanie Duggan
2009-2010: Sarah Fisher
2008-2009: Kasey Chaulk
2007-2008: Melanie Chard

Wright-Green Undergraduate Award in Business Studies

2016-2017: Kaylee Morrison
2015-2016:
Daphne Chin
2014-2015:
Brittany Atwood
2013-2014:
David Riggs
2012-2013:
Katrina Reid
2011-2012:
Nikita Sheaves
2010-2011: Dianna Kane
2009-2010: Stephanie Norman

Wadhwa Family Award

2016-2017: Hannah Curran

The William S. Rowe Memorial Scholarship in Business

2016-2017: John Eckert

Zurel Family Bursary

2016-2017: Jacob Greene
2015-2016:
David Arns
2014-2015:
Jana Gordon
2013-2014:
Megan Murphy
2012-2013:
Jeffrey Janes