Competition Success

Competition-SuccessAt the Faculty of Business Administration, we have some of the best competition success records of any business school in Canada! Our students, faculty coaches and sponsors put in many hours of hard work to continue striving for these levels of success.


2014  |  2013  |  2012  |  2011  |  2010  |  2009  |  2008  |  2007  |  2006  |  2005  |  2004  |  2003  |  2002  |  2001  |  2000


2017

Enactus World Cup – 2nd place
Patrick Begin, Emily Bland, Tylor Boone, Laura Collis, Megan Meadus, Shaun Morrissey, Abbie Ricketts, Mark Spurrell, Taylor Young
Story

Enactus World Cup 1 Race 2 End Waste – 1st place
Emma Coady, Tyler Maddigan, Andrea Peet, Nicky Thoms
Story

Enactus World Cup World Water Race – 2nd place
Hannah Curran, Will Forsey, Katie Gillespie, Andrew Jameson
Story

CPA INTOPIA Competition (July)
Best Overall/Gary Gorman Cup: Salman Kurniawan, Showrav Roy, Devon Welsh
Runner up: Megan Coombs, Sabrina Neil, Emily Lockyer
Best Component Producer: Hongyin Yang, Xusheng Peng, Mengjiang Fang
Best Wholesaler: Emily Bailey, Michael Barnes, Robbie Lee
Best Finished Goods Producer: Miaozhi Jing, Shuhan Liu, Jingyi Lin
Best Negotiator: Michael Barnes
Most Congenial: Emily Lockyer
Most Valuable Player: Samantha Dalley

Skoll Global Challenge (March)
national finalist: Mohamed Seyamn
Story

Enactus Canada Regional Exposition – Capital One Financial Education Challenge (March)
First place: Laura Campbell, Andrew Jameson, Andrea Peet, Eddy Rumsey

Enactus Canada Regional Exposition – Scotiabank EcoLiving Challenge (March)
First place: Nicole Kennedy, Nabeel Mansoor, James O’Keefe Daw, Nicky Toms

Enactus Canada Regional Exposition – Scotiabank Youth Empowerment Challenge (March)
Runner-up: Tyler Boone, Emily Brown, Tyson Owens, Kristen Rideout

Enactus Canada Regional Exposition – TD Entrepreneurship Challenge (March)
First place: Hannah Curran, Emma Coady, Tyler Maddigan, Heather O’Keefe

Enactus Canada National Exposition – Tim Hortons Cup (May)
First place: Patrick Begin, Emily Bland, Tyler Boone, Laura Collis, Megan Meadus, Shaun Morrissey, Abigail Ricketts, Mark Spurrell, Taylor Young
Story

Enactus Canada National Exposition – TD Entrepreneurship Challenge (May)
First runner-up: Emma Coady, Hannah Curran, Will Forsey, Tyler Maddigan

Enactus Canada National Exposition – Scotiabank EcoLiving Green Challenge (May)
Second runner-up: Nicole Kennedy, Nabeel Mansoor, James O’Keefe Daw, Nicky Toms

Enactus Canada National Exposition – 2017 Hellmann’s Food Security Challenge (May)
First runner-up

Enactus Canada National Exposition – Founder’s Bursaries
Abigail Ricketts, Taylor Young

John Molson International MBA Case Competition (January)
Concordia Cup winners: Kate Boland, Stephanie Daley, Nick Lane, Greg Piercey
Story

2016

Enactus Canada Regional Exposition – Capital One Financial Education Challenge (February)
First place: Marissa Keating, Mark O’Keefe, Andrea Peet, Jared Petten, James O’Keefe Daw
Story

Enactus Canada Regional Exposition – TD Entrepreneurship Challenge (February)
First place: Tyler Boone, Anna Collis, Sarah Dominic, Kayley Gordon, Duncan Wallace
Story

Enactus Canada Regional Exposition – Scotiabank EcoLiving Green Challenge (February)
First place: Victoria Allen, Emma Coady, Laura Collis, Abbie Ricketts, Eddy Rumsey
Story

Enactus Canada Regional Exposition – Scotiabank Youth Empowerment Challenge (February)
Runner-up: Annagray Campbell, Grant Hutchens, Alanya Loveys, Tyler Maddigan, Megan Meadus
Story

Frank H. Sobey Awards for Excellence in Business (March)
Muhammad Munir
Story

Enactus Canada National Exposition (May)
First place: Patrick Begin, Emily Bland, Aaron Brown, Krista Burton, Mark Spurrell, Angelise States, Deidre Wheeler, Taylor Young
Story

Enactus Canada National Exposition – BDC Entrepreneurs First Project Partnership Best Project (May)
Story

Enactus Canada National Exposition – TD Entrepreneurship Challenge (May)
First place: Tyler Boone, Anna Collis, Sarah Dominic, Kayley Gordon, Duncan Wallace
Story

Enactus Canada National Exposition – McCain Atlantic Canada Social Enterprise Project Partnership (May)
Presenters: Annagray Campbell, Laura Campbell, Neala Kielley, Alanya Loveys, Heather O’Keefe, Tyler Maddigan, Megan Meadus, Nick Thoms
Story

Enactus Canada National Exposition – 2016 Unilever Leaders for a Bright Future (May)
Emily Bland
Story

Enactus Canada National Exposition – John Dobson Foundation Founder’s Bursary (May)
Angelise States
Story

CPA INTOPIA Competition (July)
Best Overall/Gary Gorman Cup: Liam Coombs, Chris Lewis, Chris Mallard
Best Component Producer: Abigail Lush, Aakash Patel, Lee Pike
Best Wholesaler: SiChongLiu, YuhanLiu, Hanzhang (Johnny) Ye
Best Finished Goods Producer: Rebecca Luffman, Paige Mattie, Kerri-Lynn Morry
Best Integrated Producer: Jeff Hodge, Tamanna Toma, Sajawal Usto
Best Negotiator: Nik Hayward
Most Congenial: Katie Billard
Most Valuable Player: Daniel Skanes
Story

Enactus World Cup (September)
First place: Patrick Begin, Emily Bland, Aaron Brown, Krista Burton, Mark Spurrell, Angelise States, Deidre Wheeler, Taylor Young
Story

Global Business Challenge (October)
Finalists: Angela Avery, Lindsey Hewitt, Ryan Stack, Neal Willcott
Story

2015

CPA INTOPIA Competition
Best Overall/Gary Gorman Cup: Zach Baker, Laura Bennett, Elizabeth Kennedy, Peter Tobin
Best Component Producer: Julia Allen, Ryan Randell, Jasmine Saunders, David Sheppard
Best Wholesaler: Jordon Elson, Thomas Riley, Ian Thomas, Rebecca Wells
Best Finished Goods Producer: Zach Baker, Laura Bennett, Elizabeth Kennedy, Peter Tobin
Best Integrated Producer: Kate Evely, Andrew Pope, Ashley Ryan, John Snow
Best Negotiator: Dane Scott
Most Congenial: Megan Power
Most Valuable Player: Ian Thomas

Canadian Interuniversity Sport (CIS) Ken Shields Award (March)
Noel Moffatt
Story

Enactus Canada National Exposition – Student Leader of the Year Award
Jon King
Story

Enactus Canada National Exposition – Gwyn Morgan Bursary for Principled Leadership
Courtney Clarke
Story

Enactus Canada Regional Exposition – Capital One Financial Education Challenge (February)
First place: Courtney Clarke, Bristol James, Alana Loveys, Holly Story
Maryn Walzak
Story

Enactus Canada Regional Exposition – Scotiabank EcoLiving Green Challenge (February)
First place: Tylor Boone, Aaron Brown, Abbie Ricketts, Nathan Rinzler
Matthew Wheaton, Taylor Young
Story

Enactus Canada Regional Exposition – TD Entrepreneurship Challenge (February)
First place: Melanie Bingle, Laura Campbell, Angelise States, Jamie Warren, Duncan Wallace, Deidre Wheeler
Story

HSBC Woman Leaders of Tomorrow for Atlantic Canada (February)
Emily Bland
Story